| Specifikationer | |
| Tillverkare: | Hawke |
| Serie: | Frontier |
| Garanti: | 10 år |
| Förstoring: | 4-20x |
| Objektivlinsdiameter: | 50 mm |
| Tubdiameter: | Ø 30 mm |
| Synfält på 100 m: | 9,4-1,9 m |
| Ögonavstånd: | 102 mm |
| Träfflägesjustering 100 m: | 1/10 MRAD (10mm) |
| Justerområde, höjd: | 23 MRAD |
| Justerområde, sida: | 23MRAD |
| Justertorn: | Öppet låsbart |
| Zerostop: | Ja. Justerbar i 6 steg. Röd |
| Parallaxjustering: | Ja, från 14 m - oändlighet |
| Riktmedel: | FFP Mil Pro (20x) |
| Riktmedel position: | Första fokalplanet (FFP) |
| Riktmedel belysning: | Ja, justerbar i 6 steg. Röd |
| Utgångspupill: | 12,5-2,5 mm |
| Ytbehandling linser: | 21 Lager Fullt Multibelagda Linser |
| Väderskydd: | Vatten & Imtät, kvävgasfylld |
| Vikt: | 630 g |
| Längd: | 336 mm |
| Produkttyp: | Kikarsikte |